الگوریتم سندباکس گوگل و ماه عسل گوگل

گوگل سندباکس ابزار یا فیلتری است که موتور جستجو برای جلوگیری از پیشرفت سریع سایت های اسپمر آن را طراحی کرده است.

به دلیل وجود گوگل سندباکس دیگر نمیتوان یک سایت را به سرعت در نتایج اول گوگل قرار داد و هر روز استراتژی های مختلف را برای فریب الگوریتم امتحان کرد.

البته بدان معنا نیست که سایت تازه تاسیس شانس حضور در نتایج گوگل و جذب بازدید کننده نداشته باشد. گوگل قادر به تشخیص محتوای اسپم از محتوای با ارزش بوده و امکان ندارد سایتی با محتوای اسپم بتواند در گوگل دوام آورده و درگیر سندباکس نشود.

بطور خلاصه باید گفت سندباکس ابزاری برای جلوگیری از تقلب در سئو است.

کاربرد سندباکس گوگل

روزانه سایت های زیادی تولید می شوند و محتوای جدیدی را وارد وب می کنند. گوگل سایت هایی که سابقه بالایی دارند را از سایت های نوپا جدا می سازد.

به مرور زمان عملکرد سایت و محتوای تولید شده را آنالیز کرده و دسته فعالیت سایت شما را مشخص می سازد.

دوره سند باکس ۱ الی ۵ ماه ممکن است به طول انجامد که طی این زمان رفتار کاربران سایت شما زیر نظر گرفته می شود و اگر دقیقا همان چیزی باشد که کاربر شما به دنبال آن است٬ به محبوبیت سایت شما افزوده خواهد شد و گوگل نیز ترافیک سایت شما را افزایش میدهد.

ممکن است پس از مدتی فعالیت بر روی سئوی وب سایت و نگرفتن نتیجه مناسب٬ دچار سردرگمی شوید.

اگر محتوایی که تولید می کنید خاص و مفید است٬ اصلا نگران نباشید و به کار خود ادامه دهید.

گوگل در یک بازه زمانی می خواهد از کیفیت محتوا و زمینه اصلی کار شما مطمئن شود به همین دلیل در کلمات کلیدی ارزشمند جایگاه خاصی بدست نمی آورید.

 

سند باکس

 

بسیاری سندباکس گوگل را به یک زمین شنی تشبیه می کنند که گوگل سایت های جدید را در این محیط قرار می دهد. یک کودک را در نظربگیرید که قرار است شنا بیاموزد. گوگل شما را در دریای خروشان خودش رها نمی کند بلکه باید مدتی را در جعبه شنی او بازی کنید تا زمان بیرون آمدن از سندباکس، ساختار و استراتژی محتوایی سایت خود را تدوین کرده و برای رویارویی با رقابت سنگین در دنیای مجازی گوگل، خود را آماده کنید.

 

سندباکس در سه حالت زیر وجود دارد:

  1. سندباکس گوگل اصلاً برای سایت شما فعال نشود
  2. روند قرار گرفتن شما در سندباکس خیلی آهسته باشد، به طوری که متوجه آن نشوید
  3. به طور ناگهانی و به یکباره در سندباکس قرار بگیرید و متوجه سندباکس بودن سایت بشوید

 

تشخیص sandbox

تشخیص سندباکس

 

اگر سایت شما در گوگل سندباکس قرار بگیرد با مراجعه به کنسول گوگل وبمستر و یا گوگل آنالیتیکس خود میتوانید متوجه این موضوع شوید.

زمانی که در sandbox قرار دارید٬ ترافیک وب سایت شما بر روی کلمات کلیدی به شدت کاهش خواهد یافت و ورودی شما بیشتر از کلمات کلیدی متفرقه تشکیل می شود.

  • در طول این دوره باید اعتبار سایت و محتوای خود را افزایش دهید.
  • بک لینک های ارزشمندی از آپارات یا یوتیوب دریافت کنید.
  • کلمات کلیدی را به مقدار استاندراد استفاده کنید و کل تیتر یا مطلب خود را غرق keyword نکنید.
  • دریافت سیگنال مداوم و مرتب از شبکه های اجتماعی به اعتبار شما کمک میکند.
  • بطور کل سئوی کلاه سیاه را فراموش کنید و هرکز برای سایت خود استفاده نکنید.

 

ماه عسل گوگل

باید بدانید که Google همیشه سایت ها را در محیط ایزوله نگه نمیدارد و نقاط مقابلی هم دارد که برخی صفحات شما را هدف قرار میدهد و ترافیک زیادی به سمت آن روانه می سازد.

در این مدت اگر کاربرانی که وارد سایت شما می شوند٬ فورا ازسایت خارج نشوند٬ به مرور سایت شما بپردازند٬ به صفحات دیگر مراجعه کنند و یا حتی بعدا به آن بازگردند همگی نشان دهنده محبوبیت صفحه شما بوده و به سرعت باعث رشد کلی سایت شما خواهد شد.

برعکس آن هم کاملا صادق است. یعنی گوگل به صفحات شما ترافیک ارسال کند اما کاربران با دیدن صفحه بلافاصله خارج شوند٬ به صفحات دیگر رجوع نداشته باشند و … تمام این رفتارها توسط گوگل به عنوان فیدبک یا سیگنال دریافت شده و جلوی ترافیک های بعدی به سایت شما را خواهد گرفت.

 

پس هر چه در توان دارید٬ برای ساخت صفحات و محتوای مفید بگذارید.

 

آیا واقعا گوگل سندباکس وجود دارد؟

برخی افراد معتقد هستند که گوگل هیچ فیلتری ندارد. گوگل نیز وجود سند باکس را تایید را رد نکرده است. اما چیزی که مشهود است با آنالیز یک وب سایت می توان به خوبی متوجه وجود این الگوریتم شد.

 

به نظر شما برای جلوگیری از اینکه در سندباکس گوگل قرار بگیریم باید چیکار کنیم؟

سندباکس اصلا چیز بدی نیست! درواقع به شما فرصت میده که ساختار و استراتژی محتوایی سایت را در این مدت تدوین کنید. معمولا طی یک یا دو ماه اول سایت ها بازدید زیادی دریافت نمیکنند و این مسئله نکته منفی محسوب نمیشه